„Muszáj volt reagálniuk” – szakértőt kérdeztünk, mi állhat India légicsapásának hátterében

2025. május 07. 17:36

India légicsapást mért több, Pakisztán területén található, ismert terrorista központra. A támadás válaszreakció volt egy korábbi merényletre, amelyet indiai turisták ellen követtek el. A világ aggódva figyeli, vajon újabb háború van-e kibontakozóban. Lapunk kérésére a dél-ázsiai régió szakértője elemezte a helyzetet.

2025. május 07. 17:36
null
Ungvári Ildikó

Május 7-re eszkalálódott a konfliktus India és Pakisztán között, amikor India bejelentette, katonai hadműveletet indított több terrorista központ ellen, amelyek egy része Pakisztánban, másik része a pakisztáni irányítás alatt álló Kasmír területén található. A csapás válaszreakció volt India részéről, miután szélsőséges fegyveresek turistákra támadtak a régió indiai vezetésű területén, Dzsammuban. A világ aggódva figyeli a kibontakozó konfliktust, hiszen két atomhatalomról van szó.

Ramachandra Byrappát, a Magyar Külügyi Intézet vezetőkutatója és az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatóját kérdeztük a konfliktus hátteréről, és arról, vajon egy újabb évekig húzódó háború van-e kialakulóban. 

India függetlenedése óta ötévente kiújul a konfliktus a két ország között

Ramachandra Byrappa hangsúlyozta, a két ország között az indiai szubkontinens 1947-es felosztása óta konfliktus van Kasmír régió miatt, amelyet mind Pakisztán, mind India magáénak tekint. India függetlenedése előtt Kasmír önálló állam volt, amelynek uralkodója a hindu  Gulab Szingh maharadzsa, népe viszont muszlim volt. Jelenleg a régi északi és nyugati területei pakisztáni, déli és keleti területei indiai fennhatóság alá tartoznak, ám nagyjából ötévente kiújul a konfliktus a két fél között, Angliának ugyanis ezen a területen nem sikerült jól meghúznia a határokat – állítja a szakértő.

Hozzátette, az áprilisi támadás a turisták ellen arra vezethető vissza, hogy Pakisztán nem nézte jó szemmel, hogy az indiai vezetés sok embert áttelepített az ország sűrűbben lakott részeiről Kasmír régióba, amely egy ritkán lakott terület. 

„Egyébként nem csak Kasmírba, de más határmenti területekre is gyakran telepítenek lakosokat, hogy növeljék az ottani népességet, az emberek pedig szívesen mennek, mert jó feltételekkel tudnak odaköltözni” 

– ismertette a helyzetet.

India nem akar háborút

Byrappa kérdésünkre azt is elmondta, szerinte a konfliktus nem fog hosszan tartó háborús helyzetté eszkalálódni, mivel az egyik félnek sem érdeke. Az indiai támadást úgynevezett „hidegindításnak” nevezte. Szerinte India alaposan végiggondolta a helyzetet, mielőtt támadásba lendült. Ezt az is mutatja, hogy ilyen sok ideig vártak az ellenakcióval, bemérte a terrorista központokat, és csak azokra támadt. Egyéb katonai vagy civil létesítmények nem kerültek célkeresztbe.

„India ellen terrortámadás történt, amire muszáj volt reagálniuk. Ezt most megtették, de nem akarnak további konfliktust”

 – részletezte. India már csak azért sem akar konfrontálódni, mert Pakisztán jóval több pénzt invesztál a hadseregébe, amiből ráadásul jóval többet fordít fegyverkezésre, mint India. Míg India védelmi kiadásainak jelentős része a katonák fizetésére, a személyzetre fordítódik, Pakisztán ezt a pénzt a fegyverekbe fekteti. Ennek legfőbb oka, hogy a pakisztáni vezetés hatalmát a hadsereg tartja fenn, de ha úgy adódik, egy nemzetközi fegyveres konfliktusra is be tudnák vetni a fegyvereiket.

Ha mégis elhúzódik a konfliktus, akkor valami más van a háttérben

A szakértő hangsúlyozta, India és Pakisztán között nem fog az ukrajnaihoz vagy a gázaihoz hasonló háború kialakulni, amennyiben mégis, az azzal lesz magyarázható, hogy komoly nemzetközi érdekek húzódnak meg a háttérben. Szerinte erre utalhat majd, ha a konfliktus esetleg nem rendeződik néhány héten belül.

Az indiai-pakisztáni viszonyt illetően négy külföldi ország érdekei játszhatnak szerepet. Ezek az országok Kína, az Egyesült Államok, az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia. 

Egy hosszabban elhúzódó konfliktus pedig már sokkal inkább Kínáról és az Egyesült Államokról szólna, mintsem a valódi háborús felekről.

A kutató szerint Kína könnyedén leállíthatja Pakisztánt, ha elfajulna a konfliktus, ugyanis a dél-ázsiai ország a fegyverei hatvan százalékát Kínának köszönheti, és harminc milliárd dollár adóssággal tartozik, így Peking, ha akarja, azonnal leállíthatja a konfliktust. Indiát ezzel szemben az Egyesült Államok térítheti jobb belátásra, bár Byrappa szerint még nem egyértelmű, hogy Új-Delhi inkább a keleti vagy a nyugati nagyhatalom felé húz.

Az elhúzódó konfliktus hátterében pedig inkább Kína állhat, amely ezzel egyrészt India haderejét akarhatja tesztelni, másrészt lefoglalná a BRICS országot, hogy zavaratlanul folytassa katonai ténykedését a Dél-Kínai-tengeren.

A szakértő hangsúlyozta, ez utóbbi forgatókönyv akkor jöhet szóba, ha a fegyveres konfliktus még hetekig elhúzódik, jelenleg nincs tudomása arról, hogy Kínának ilyen tervei lennének.

Nyitókép: Narinder NANU / AFP

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ehetős Odó
2025. május 07. 18:29
"amelynek uralkodója a hindu Gulab Szingh maharadzsa" Ezzel a névvel nem indus, hanem szikh lehetett a fószer.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!